Akademia Almanachy

Mały Almanach Kawy

Ojczyzną krzewu Coffea jest wschodnia i centralna Afryka. Od najdawniejszych czasów zbierano owoce kawy podobne do wiśni w południowo-zachodniej Abisynii. Nazwę swą (etymologiczną) wzięła kawa od starego arabskiego słowa „gahwa” lub „kahwa”, co znaczy usuwający zmęczenie (siłą). Wyraz „kawa” oznacza zarówno drzewo lub krzak kawowy, owoce, ziarno, jak i napój otrzymywany z uprażonego ziarna.

Mały Almanach Herbaty

Jest to najpopularniejszy napój na świecie przyrządzany z liści wiecznie zielonego krzewu herbacianego Thea sinensis, rosnącego w wilgotnych, tropikalnych lub subtropikalnych regionach, na wysokości do 2300 m n.p.m. Krzew ten jest blisko spokrewniony z magnolią, i rósłby, podobnie jak ona, do znacznej wysokości, gdyby go nie przycinano, aby łatwo było zbierać liście.

Mały Almanach Czekolady

W XVI wieku hiszpański podróżnik, Hernán Cortés, przywiózł z podróży do Ameryki Środkowej nasiona kakaowca oraz sekret przyrządzania pewnego napoju Azteków i Majów, którzy zamieszkiwali tamte tereny. Napój ten przyrządzany był z gniecionych nasion kakaowca i wody, a zwano go 'chocolatl'. Aztekowie pili ten napój na zimno, dodając do smaku przyprawy i pieprz. Hiszpanie sporządzili swój napój podobnie, z tą różnicą, że zamiast pieprzu dodawali cukru.